Наместо торба со лекови, носете со себе само еден: Прополисот е лек за грло, за стомак, за рани, изгореници, лек за сѐ

Фото: Freepik
542

Прополисот е природен лек кој се користи веќе 2000 години! Бројни студии откриле дека прополисот е природен анестетик, антиоксидант, антисептик, антибиотик, кој делува против повеќето вируси, вклучително и вирусот на грип. Одличен е во борбата против габите и паразитите.

Денес, кога поради прекумерна употреба на синтетички антибиотици, повеќето микроорганизми стекнаа отпорност на нив, потребно е да се најдат поумни решенија што ги нуди природата. Целта на секој лекар е првенствено да не му се наштети на неговиот пациент.

Сите знаеме дека синтетичките антибиотици предизвикуваат несакани ефекти кои се јавуваат веднаш или некое време по нивната употреба, додека даровите на природата немаат несакани ефекти. Истражувањата потврдуваат дека има многу производи со антибиотско дејство во природата.

Прополисот е совршена храна што го храни и лечи човечкото тело. Има специфичен изглед, уникатен горчлив вкус, карактеристичен и ароматичен мирис. Составот и бојата на прополисот зависат од растителните видови од кои пчелите собираат материјал и од сезоната. Традиционално се користи повеќе од 2000 години. Историските записи покажуваат дека прополисот бил важен и ценет производ во медицината на Египќаните, Вавилонците, Арапите, Грците, Римјаните и многу други стари народи.

Лековито дејство на прополисот

Прополисот содржи 50% смола, 30% восок, 10% есенцијални масла, 5% полен, бројни витамини и минерали, органски киселини, полифеноли, флавоноиди. Флавоноидите се во голема мера одговорни за лековитите ефекти на прополисот. Флавоноидите се пигменти присутни во овошјето, зеленчукот, цвеќињата и кората на дрвјата. Тие имаат антиоксидативно дејство, нивната улога е да ги штитат растенијата од патогени во животната средина.

Бројни флавоноиди се присутни во прополисот: галангин, кверцетин, хризин, каемферол, апигенин, пиноцембрин и пинобанксин.

Прополисот е еден од оние мудри природни лекови што убива сè што му пречи на здравиот организам. Во исто време го чува здравото ткиво и го лекува заболеното. Бројни студии откриле дека прополисот е природен анестетик, антиоксиданс, антисептик, антибиотик, кој делува против повеќето вируси, вклучително и вирусот на грип. Одличен е во борбата против габите и паразитите.

Посебната карактеристика на прополисот е тоа што бактериите не создаваат отпорност на него и нема штетни несакани ефекти, што е маана на синтетичките антибиотици.

Пред спиење, доволно е да се намачка подрачјето на градите со прополис за да се смири кашлицата и да се обезбеди длабок сон. Маста од прополис е одлична за рани кои тешко се лекуваат, како и за многу кожни болести: акни, егзема, псоријаза, дерматитис, габични заболувања на кожата, ноктите и скалпот. Тој е исклучително ефикасен за чиреви, изгореници и убоди.

Прополисот има својство да го запре абнормалното размножување на клетките (цитостатик) и лекува бенигни тумори. Прополисот е познат по тоа што стимулира формирање на нови клетки и регенерација на оштетеното ткиво. Прополисот помага и во случај на тешка дијареја, кадешто другите лекови се беспомошни.

Како високо активен биостимулатор, прополисот придонесува за подобрување на целосната состојба на организмот, нормализирање на метаболизмот и имунитетот. Исто така се користи за лекување на болести на увото и усната шуплина. Дава одлични резултати во третманот и спречувањето на воспаление на грлото. Помага при забоболка, периодонтитис, лош здив, хемороиди, воспаление на уринарниот тракт и гастритис.

Како моќен антиоксиданс, тој е ефикасен против слободните радикали, за кои денес се смета дека се причина за многу, дури и најсериозни болести како што се атеросклероза, катаракта, рак, Паркинсонова болест и Алцхајмерова болест. Најновите истражувања покажуваат дека прополисот го зајакнува имунитетот и има антиканцерогено дејство.

Како се користи прополисот?

Можете да го користите прополисот во својата природна, сирова форма. Од него можете да подготвите воден екстракт, алкохолна тинктура (капки прополис), маст или крем.

Воден екстракт од прополис

Водниот екстракт од прополис може да се подготви на следниов начин. Замрзнете го сировиот прополис и потоа смелете го во ситен прав.

Измешајте една лажичка од овој прав навечер со 250 мл чиста вода. Следното утро, испијте ја таа течност во мали голтки. Изедете го прополисот оставен на дното на чашата пред појадок.

Маст од прополис

Ставете 80-90 грама вазелин во емајлиран или керамички сад. Загрејте го садот во водена бања, такашто водата нежно да врие. Додадете 10-20 гр мелен прополис. Мешајте ја течноста додека не се раствори прополисот. Нечистотиите ќе испливаат од прополисот кон површината, па соберете ги со дрвена лажица и фрлете ги.

На крај додадете малку алкохолна тинктура од прополис за да се хомогенизира прополисот со вазелинот. После тоа, ставете го садот во ладна вода. Продолжете да мешате додека не се олади.

Чувајте ја маста од прополис во херметички затворен сад на ладно и темно место.

Сиров прополис

Може да земете сиров прополис на следниов начин: 3-5 грама на ден, помеѓу оброците.

Пред да го голтнете прополисот, џвакајте го во устата најмалку 15 минути.

Тинктура од прополис

Тинктурата е направена од прополис и алкохол. За подготовка на тинктурата се користат 96%, па дури и подобро – 76% етил алкохол, на кој е наведено дека може да се користи како прехранбен производ.

Ставете го прополисот во тегличка, а потоа истурете алкохол во сооднос 1:2. Чувајте ја оваа течност во тегла 5-7 дена и протресете ја 3 пати на ден. Потоа, филтрирајте ја течноста, на пример со помош на филтер за кафе.

Можете да земате 20-90 капки тинктура дневно, во зависност од болеста, помеѓу оброците, со половина лажица мед, млака вода или чај.

Проблем – решение

Болки во стомакот

Земете 20 – 30 капки разредена 30% алкохолна тинктура од прополис 3 пати на ден пред јадење.

Жуљеви и курје око

Премачкајте ги со дебел слој маст од прополис и фиксирајте со помош на фластер. Оставете да делува преку ноќ.

Крварење

Можете брзо да го запрете крварењето од повреди и посекотини со употреба на памучна вата натопена во капки од прополис.

Габични заболувања на кожата

Нанесете крем од прополис, маст или капки неколку пати на ден во погодената област.

Изгореници

Натопете газа во маст од прополис, ставете го преку изгорениците.

Псоријаза

Земете 15 капки прополис три пати на ден преку уста.

Во исто време, подмачкајте ја погодената област со крем или маст од прополис.

Хемороиди

Користете маст од прополис локално, а преку устата – капки од прополис.

Респираторни проблеми

Направете чај од камилица или мајчина душица.

Додадете 10 капки прополис во тенџерето со топол чај. Покријте ја главата со крпа и вдишувајте неколку пати на ден по пет минути.

Акни, чиреви, дерматитис, егзема

Подмачкајте ги погодените области неколку пати на ден со квалитетен крем или тинктура од прополис.

Парадентоза

Подмачкајте ги воспалените непца со капки од прополис три пати на ден.

Пред тоа, добро измијте ги забите со четка за заби.

Алопеција

Разредете ја тинктурата на прополис со млака вода во количина од 1:5. Користете го овој раствор за масажа на скалпот и исплакнете ја косата.

Поради изобилството на биолошки активни супстанции кои се неопходни за секоја клетка на нашето тело, со право можеме да кажеме дека прополисот е „антибиотик кој храни и лечи“.