Поттикнете ја циркулацијата, со активност, ама и со храна

Фото: Pexels
472

Нарушувањата на циркулацијата, како што се стеснување или блокирање на крвните садови, може да имаат сериозни здравствени последици. За среќа, постојат начини да се подобри циркулацијата на крвта. Некои од нив се истегнување, управување со стресот, вежбање и консумирање одредени видови храна и пијалаци.

Циркулацијата е проток на крв низ крвните садови во телото. Во овој процес, крвта, која содржи кислород, хранливи материи и други супстанции неопходни за нормално функционирање на телото, патува низ артериите, капиларите и вените. Циркулацијата е исклучително важна поради неколку причини.

Општа испорака на хранливи материи и кислород

Циркулацијата овозможува хранливи материи, како што се витамини, минерали и амино киселини, да се транспортираат до клетките и ткивата низ телото. Исто така, кислородот во крвта се доставува до органите и ткивата за поддршка на нивната нормална функција.

Отстранување на отпадни материјали

Преку циркулацијата, крвта ги транспортира и отпадните производи и токсините кои се генерираат како нуспроизвод на нормалните метаболички процеси на телото. Овие отпадни производи потоа се филтрираат или се излачуваат преку органи како што се бубрезите и белите дробови.

Имунолошки одговор

Циркулацијата исто така игра важна улога во имунолошкиот систем. Белите крвни зрнца, кои се клучни за борба против инфекциите и болестите, се транспортираат преку крвотокот до местото на воспаление или инфекција за да одговорат на инвазијата врз организмот.

Одржување на температурен баланс

Протокот на крв помага да се одржи нормалната телесна температура. Кога телото се прегрева, крвните садови се шират за да овозможат поголем проток на крв и телото се лади со потење. Кога телото е ладно, крвните садови се стеснуваат за да се намали протокот на крв и да се одржи топлината во телото.

Сериозни последици
Нарушувањата на циркулацијата, како што се стеснување или блокирање на крвните садови, може да имаат сериозни здравствени последици. Недоволната циркулација може да доведе до состојби како што се периферни васкуларни заболувања, проблеми со срцето, мозочен удар и проблеми со бубрезите.

Затоа, важно е да се одржува здрава циркулација преку редовна физичка активност, здрава исхрана, контрола на крвниот притисок и холестеролот и избегнување на пушењето.

Ако имате проблеми или симптоми поврзани со циркулацијата, секогаш консултирајте се со вашиот лекар за точна дијагноза и препораки за лекување.

Направете нешто!

За среќа, постојат начини да се подобри циркулацијата на крвта. Некои од нив се истегнување, управување со стресот, вежбање и консумирање одредени видови храна и пијалаци.

Цвекло

Вообичаено во многу „енергетски“ пијалаци, цвеклото е познато по своите својства за зголемување на енергијата.

Зголемените енергетски својства на цвеклото се должат на тоа што содржат природни нитрати, природни хемикалии кои се наоѓаат во почвата, воздухот и водата и се користат како додаток на храна за да се запре растот на бактериите и да се подобри вкусот и бојата на храната.

Овие нитрати помагаат да се подобри циркулацијата на крвта кога тие се претвораат во азотен оксид во телото, кој помага да се прошират крвните садови.

Зеленчуци со билки и зачини

Диететичарката Ејми Гудсон предлага оние кои сакаат да ја подобрат циркулацијата да се фокусираат на диетата „DASH“, бидејќи таа е дизајнирана да го намали крвниот притисок и да ја подобри циркулацијата.

Таа објаснува дека оваа диета препорачува јадење од четири до пет порции зеленчук дневно.

Зеленчукот е богат со хранливи материи и има малку натриум, што е чест фактор за висок крвен притисок и оттука и нездрава циркулација на крвта“, додава Гудсон.

Ако треба да го подобрите вкусот, наместо сол користете билки и зачини.

Ореви

„Докажано е дека оревите, богати со омега-3 масни киселини, помагаат во намалување на крвниот притисок, што може да помогне во протокот на крвта“, вели Грин, додавајќи дека оревите се добар извор на витамин Е, кој делува како антиоксидант и може да помогне во функцијата на ендотелот – со ослободување на супстанции кои ја контролираат васкуларната релаксација и контракција, како и ензими кои го контролираат згрутчувањето на крвта, имунолошката функција и адхезијата на тромбоцитите.

Овошје богато со калиум

„Една од препораките на диетата DASH е да се јаде храна богата со калиум“, вели Гудсон. Овошјето како урми, банани, бобинки и авокадо се богати со калиум.

Немасни млечни производи

Според диетата „DASH“, калциумот може да помогне во намалување на крвниот притисок и подобрување на циркулацијата.

„Јадењето три порции немасни млечни производи дневно може да ви помогне да го добиете потребниот калциум“, вели Гудсон, додавајќи дека една порција е околу една чаша немасно млеко или јогурт или околу 40 грама нискомаслено сирење.