Необичен, но едноставен за правење: Како да го направите велигденскиот милиброд на поинаков начин? (ВИДЕО)

Фото: Pexels
461

Иако изгледа комплицирано за правење, откако ќе го изгледате видеото ќе сфатите дека е многу едноставно, дури и поедноставно од плетење плетенки од тесто. А и помалку здодевно…

Состојки:
2 јајца
50 г шеќер
400 мл топло млеко
10 г квасец
100 мл растително масло
400 г брашно
15 мл растително масло

Фил за едната кора:
200 г мек путер
40 г шеќер
20 г кора од портокал
150 г суво грозје
100 г ореви
100 г сува брусница

Фил за другата кора:
200 г мек путер
40 г шеќер
20 г кора од портокал
150 г суво грозје
100 г ореви
100 г сува брусница

Плус 30 г стопен путер за премачкување

Начинот на приготвување е најдобро да го видите во видеото подолу: