Не се фрлаат ниту семките од дуња! Здравствени придобивки, идеи за консумирање и рецепти за чај и за сируп

Фото: Pixabay
319

Бидејќи се богати со антиоксиданти, семките од дуња ги штитат клетките од оксидативно оштетување и ги намалуваат воспалителните процеси. Но, тоа не е сѐ…

Дуњата (лат. Cydonia oblonga), која потекнува од Југозападна Азија, отсекогаш била популарно есенско овошје и симбол на среќа, љубов и напредок.

Денес, многу домаќинки сакаат да подготвуваат компот од него, а самото овошје често се става и во плакарите и на полиците, поради неговиот пријатен мирис.

Старите Грци и Римјани дуњата ја сметале за омилено овошје и ја користеле најмногу за лековити цели.
Ова овошје има многу лековити својства, а некои од нив се, на пример, подобро здравје на срцето, спречување на запек и забрзано зараснување на раните.
Меѓутоа, освен плодот на дуњата, исклучително здрави се и неговите семки.

Во минатото се користеле, на пример, за смирување на иритациите на грлото и како состојка во производите за нега на кожата.
Но, тоа е само мал дел од нивните придобивки.

Здравје од ситните семки

Овие мали тврди зрна, кои се наоѓаат во централниот дел на плодот на дуњата, обично имаат црна или црвена боја, а вкусот донекаде потсетува на горчливите бадеми.

Семките од дуња се богати со витамини А и Ц и ги содржат речиси сите витамини од Б-групата.

Што се однесува до минералите, тие можат да се пофалат со калиум, магнезиум, калциум и фосфор.

Други супстанции што ги содржат се стероли, тритерпени, фенолна киселина, танини и есенцијални масла.

Важно е да се напомене дека овие семиња содржат и амигдалин или витамин Б17, кој има антитуморни својства. Имаат антивоспалителни, антибактериски, антиоксидантни, лаксативни и адстрингентни својства.

Придобивките од семките од дуња

  1. Одлична помош при дигестивни проблеми

Ако имате проблем како рефлукс или повраќање, чајот од семки од дуња може да ви помогне.

Ублажувањето на дигестивните проблеми е исто така главната придобивка од овие семиња. Меѓу другото, тие се богати со диетални влакна, па благодарение на тоа го поддржуваат доброто варење.

Со нивно земање, можете да го намалите ризикот од чир и да го заштитите дигестивниот систем од оштетување што се јавува како резултат на синдром на нервозно дебело црево.

  1. Ја задржуваат влагата во кожата и ги намалуваат брчките

Бидејќи семките од дуња се богати со витамини и минерали, тие исто така можат да помогнат во зачувување на здравјето на кожата.

Нивната слуз е одлична за нега и хидратација на кожата. Делува и како антисептик и го забрзува зараснувањето на рани и изгореници.

За да ги смирите иритациите и да ја „заклучите“ влагата во внатрешноста на кожата, подгответе чај од семки од дуња – со него исплакнете ја кожата и почекајте да се исуши слузта на кожата.

Семињата ќе ја направат вашата кожа еластична и мека.

Можете да подготвите и природен лосион за испукани усни и за намалување на брчките: ситно исечкајте една лажичка семки и измешајте со 2 лажички зовриена вода.

Оставете го да отстои околу 10 минути, а потоа нанесете го на кожата или испуканите усни.

  1. Го зајакнуваат имунитетот

Бидејќи се богати со антиоксиданти, семките од дуња ги штитат клетките од оксидативно оштетување и ги намалуваат воспалителните процеси.

Покрај тоа, тие се богати со витамин Ц, кој дава одличен поттик на имунитетот.

  1. Помагаат при болни зглобови

Ако страдате од артритис и болни зглобови, пробајте чај од семки од дуња.

Бидејќи има антиинфламаторно дејство, овој чај помага во одржување на здравјето на зглобовите.

  1. Добри се за здравјето на срцето

Калиумот содржан во семките од дуња помага во регулирањето на крвниот притисок. Затоа, овие семки го штитат здравјето на вашето срце и крвните садови.

  1. Ја намалуваат напнатоста и помагаат при несоница

За да ја намалите напнатоста и да го подобрите сонот, сварете чај од семе од дуња. Овој чај делува и на отстранување на лошиот здив.

  1. Помагаат при кашлица и бронхитис

Слузот што се ослободува од семките од дуњата е одличен лек за кашлица и други респираторни проблеми.

Сируп за бронхитис:

Здробете 5 семки од дуња и прелијте ги со 100 мл вода. Почекајте семките да ја ослободат слузта. На тоа додадете 100 гр мед од жалфија и измешајте. Земајте 1 лажичка три пати на ден пред јадење.

Подготовка на чај + идеи за консумирање семки од дуња

Сварете 300 мл вода и додадете 1 лажичка семки од дуња. Гответе еден час, процедете и консумирајте кога малку ќе се олади. По желба додадете една лажичка мед.

Освен за подготовка на лековит чај, семките од дуња може да се користат и како додаток на смути.

Исто така, друга идеја е да ги смелете и да ги додадете во леб или печива што ги подготвувате дома.

Тие ќе ја збогатат текстурата и ќе додадат важни хранливи материи кои му се потребни на вашето тело. Со нив можете да поросите и јогурт или пудинг.

Сепак, не претерувајте со нивната количина.