Природен лек за главоболка: Двојно подобар од аспиринот

Фото: Pixabay
419

Бадемите содржат магнезиум и други минерали кои можат да ја ублажат главоболката и мигрената, но и салицин кој се претвора во салицилна киселина која ја содржи и аспиринот. Затоа, 10 до 12 бадемчиња дневно ефикасно ја ублажуваат и спречуваат главоболката

Главоболката е најчеста болка на модерното време. Може да биде предизвикана од стрес, замор, напнатост, грип и настинка или физичко преоптоварување, а во потрага по олеснување често се свртуваме кон традиционалните методи и народни лекови. Овој народен лек против главоболка не само што дава моментално олеснување, туку е добар за целокупното здравје.

Подолу, ја истражуваме мистериозната моќ на народните лекови за главоболка, расветлувајќи ги традиционалните методи кои обезбедуваат олеснување надвор од вообичаените фармацевтски решенија.

Народен лек против главоболка
Многу луѓе се обидуваат да го решат неподносливиот притисок во главата со аспирин, успеваат, но забораваат дека аспиринот е синтетички производ и дека може да му наштети на организмот. Главната состојка на аспиринот е салицинот, кој ја смирува болката, а во големи количини може да се најде и во јаткастите плодови. Бадемите содржат магнезиум и други минерали кои можат да ја ублажат главоболката и мигрената, но и салицин кој се претвора во салицилна киселина која ја содржи и аспиринот.

Грст бадеми се природен аспирин, кој е поефикасен од аспиринот, а нема несакани реакции и воопшто не му штети на организмот. Главоболката обично се јавува во задниот дел на главата, предизвикувајќи слаба концентрација, раздразливост и замор.

Експертите велат дека оваа непријатна појава треба да се третира како симптом, а не како болест. Ако главоболката е уште неподнослива, обидете се да го опуштите телото, медитирајте, туширајте се, опуштете се што е можно повеќе и грицкајте бадеми.

Откривме дека бадемите можат да бидат исклучително ефикасен лек против главоболка. бадемчиња дневно ја ублажуваат и спречуваат главоболката, а можете да ги јадете и сирови.

Масажа за главоболка
Масирајте ги слепоочниците и главата, така ќе ја стимулирате циркулацијата и ќе ја ублажите болката. Исто така, масирањето на точката на третото око, која се наоѓа помеѓу веѓите, ги отстранува главоболките.

Нежна масажа на вратот, рамената и главата може да помогне да се релаксираат мускулите и да се намали напнатоста.

Нанесувањето топли или ладни облоги на вратот и слепоочниците може да обезбеди олеснување.

Водата е лек за главоболка

Водата е исклучително ефикасен лек против главоболка. Првото и најважно правило е да се обезбеди доволен внес на вода, бидејќи дехидрацијата често може да предизвика главоболки. Се препорачува редовно да се пие вода во текот на денот и особено кога ќе ги почувствувате првите знаци на главоболка.

Верувале или не, дури и самото натопување на стапалата во топла вода помага да се ослободите од главоболката.

Чај против главоболка

Ѓумбирот со векови се користи и како зачин и како лек, а е познат по своите антивоспалителни својства. Свежиот чај од ѓумбир може да помогне во намалувањето на главоболките, особено ако се предизвикани од воспаление.