Шест напитоци за намалување на лошиот холестерол во крвта

Фото: Unsplash
684

Нивото на холестерол во крвта е препознаено како еден од најважните фактори на кардиоваскуларен ризик кај населението.

Обилните и тешки оброци во зимскиот период кај голем број луѓе резултираат со вишок холестерол. Веќе со првите пролетни температури, многумина одеднаш почнуваат да се чувствуваат уморни поради лепењето на маснотиите на ѕидовите на артериите.

Високиот холестерол во крвта се смета за еден од најголемите и најчестите проблеми на современиот човек. Целосно отсуство на спортски активности и рекреација, недостаток на движење во текот на денот, лоша комбинација на храна, исхрана богата со штетни транс масни киселини, се само дел од причините за формирање на маснотии во крвта.

Холестеролот може да доведе до затнување на артериите и нарушен проток на крв, предизвикувајќи ангина, срцев удар или дури и мозочен удар. Освен што ја намалуваат исхраната, лековитите растенија нудат некои од најефикасните решенија за сите оние кои долго време се борат со овој проблем и за сите оние кои имаат генетска предиспозиција за појава на оваа болест. За маснотиите во крвта да бидат во препорачаниот опсег, треба да одвоите од 30 до 60 минути дневно за физичка активност, но не мора вежбите да ги правите „сите одеднаш“, туку неколку пати во текот на денот по 10 минути за секоја. Се препорачува да спортувате вкупно околу 150 минути неделно.

Напиток од целер и лимон

Исечкајте три лимони со кората и 500 гр свежи листови и стебленца целер и добро смелете ги во блендер. Кашестата маса прелијте ја со претходно зовриена и изладена вода и добро измешајте. Покријте и оставете да отстои преку ноќ, а наутро процедете го и ставете го напитокот во стаклено шише.

Пијте 500 мл од напитокот наутро и навечер пред јадење, два до три месеци.

Чај од целер

Исчистете и исечкајте два до три целери (корени, стебла и листови) и варете 15 минути.

Процедете го сварениот чај и пијте го незасладен, по две шолји дневно. Во него можете да додадете и сок од лимон или морков.

Ѓумбир во мед

Еден корен од ѓумбир добро измијте го и изрендајте го во тегла со килограм мед.

Земајте една лажица од овој лек за холестерол пред секој оброк.

Цимет во чај

На 400 мл чај од нане додадете две лажици мед и три лажички цимет.

Чајот консумирајте го три пати на ден пред секој оброк.

Напиток од лимон и лук

Смелете околу 30 чешниња лук во блендер и измешајте со четири ситно сечкани лимони со кора. Смесата прелијте ја со два литри вода и сè заедно варете додека не зоврие, по што напитокот се остава да се олади. Истурете ја смесата во тегли и чувајте ја во фрижидер.

Земете 50 мл еднаш дневно на празен стомак, пред ручек. По три недели, направете пауза од една недела и повторете ја постапката.

Напиток од каранфилчиња

Истурете пет грама каранфилчиња во шише со два литри ладна вода, покријте го и оставете го да отстои во фрижидер три дена.

Пијте 100 мл од напитокот секое утро на празен стомак три недели.

Не е „лоша молекула“
Спротивно на популарното верување, холестеролот не е „лоша“ молекула. Холестеролот е многу важно соединение во биохемиските процеси во телото. Црниот дроб, орган кој го нарекуваме „фабрика“, произведува доволно количества холестерол за нормално функционирање на метаболизмот, но холестеролот дополнително се внесува во организмот преку храната.

Поради различни процеси и стареење на организмот се оштетуваат ѕидовите на крвните садови. Холестеролот потоа се депонира во ѕидовите на крвните садови на местото на оштетувањето, формирајќи атеросклеротична плоча. Плаката може да го стесни крвниот сад и со тоа да го намали протокот и снабдувањето со кислород и хранливи материи до органите. Поради својата структура, плакот често пука и станува основа за формирање на згрутчување кое целосно го затвора крвниот сад, предизвикувајќи срцев или мозочен удар.

LDL-честичките или липопротеините со мала густина го носат холестеролот од црниот дроб до клетките. Нивото на LDL честички се мери при анализа на крвта, а имајќи предвид дека бројот на LDL честички е директно поврзан со стапката на таложење на холестерол во ѕидовите на крвните садови (колку е поголема LDL, толку повеќе холестерол се наталожува во садовите), го нарекуваме и „лош“ холестерол.

Нивото на ЛДЛ во крвта е најважниот параметар што лекарите го следат за да го проценат успехот на лекувањето, тој е уште поважен од нивото на вкупниот холестерол.

Забелешка:

За да го регулирате нивото на холестерол во крвта, консултирајте се со вашиот лекар.

Покрај медицинската терапија, можете да ги користите и гореспоменатите народни лекови, но задолжително консултирајте се со вашиот лекар и за ова.