Смирувачки чај од банана: Идеален за добар сон и релаксација

Фото: Pexels
358

Во народната медицина овој чај се препорачува не само за луѓето кои страдаат од несоница и хронична анксиозност и депресија, туку и за оние кои имаат ослабен имунитет и висок крвен притисок, како и воспалителни состојби во организмот.

Го сакате вкусот на бананата? Дали го јадете ова овошје наутро за појадок или го додавате во вашето здраво смути? Но, дали знаевте дека од ова извонредно овошје, кое е достапно во текот на целата година, можете да подготвите и лековит чај?

Токму овој чај неодамна стана популарен како смирувачки пијалок кој се пие непосредно пред да заспиете.

Покрај тоа што со пиење чај од банана можете да го подобрите квалитетот на сонот и да се опуштите, благодарение на неговите антиоксиданти можете да постигнете и бројни други придобивки, како што се подобро расположение и витка линија.

Во народната медицина овој чај се препорачува не само за луѓето кои страдаат од несоница и хронична анксиозност и депресија, туку и за оние кои имаат ослабен имунитет и висок крвен притисок, како и воспалителни состојби во организмот.

Чајот можете да го подготвите со додавање на излупена банана, но ако сакате да уживате во повеќе антиоксиданти кои се погодни за добар сон, дефинитивно оставете ја кората – во тој случај, треба да ја варите бананата малку подолго за да ги ослободи потребните хранливи материи во чајот.

Чај од банана без кора

Сварете 500-750 мл вода и во неа додадете една исечена и претходно излупена банана.

Оставете да врие 5-10 минути, па процедете.

Мала количина природен шеќер од бананата се испушта во чајот, но доколку сепак сакате подобро да го засладите, додадете малку мед.

Чај од банана со кора (за повеќе антиоксиданти и уште подобар сон)

Сварете 500-750 мл вода и додадете неизлупена и исечкана банана (прво добро измијте ја и исечете ги врвовите).

Намалете ја топлината и продолжете со готвењето 15-20 минути. Процедете и по желба додадете малку мед и цимет, кој е одличен за здравјето на срцето, но и за витка линија.

Варената банана не ја фрлајте, туку искористете ја за да подготвите леб, смути, чиа пудинг или, на пример, овесна каша.

Придобивките од чајот од банана

Опушта и носи добар сон

Ова егзотично овошје е одличен извор на калиум и магнезиум, а токму оваа комбинација на минерали е неопходна за добар сон и релаксација. Споменатите минерали делуваат и на опуштање на мускулите.

Бананата содржи и триптофан, амино киселина која го поттикнува лачењето на серотонин и мелатонин, хормони важни за квалитетен и непрекинат сон во текот на ноќта.

Овие хормони исто така делуваат на ублажување на ефектите од стресот, како и анксиозноста и депресијата.

Добро е за здравјето на срцето

Благодарение на калиумот и магнезиумот, бананата е добра и за здравјето на срцето. Овие минерали исто така го намалуваат крвниот притисок и го намалуваат ризикот од срцев удар и други кардиоваскуларни болести.

Бананите се богати и со антиоксиданти растворливи во вода, допамин и галокатехин, кои се силни борци против слободните радикали и вистински чувари на здравјето на срцето.

Калиумот од бананите го регулира балансот на течностите во телото и делува како вазодилататор кој ги проширува и опушта крвните садови, а со тоа го штити целиот кардиоваскуларен систем.

Донесува добро расположение

Хормоните серотонин и допамин, кои повеќе се лачат по пиењето на овој чај, делуваат и како вистински поттикнувачи на расположението.

Затоа, со овој чај можете да го избркате лошото расположение, што е почесто случај во зима, кога има помалку сонце.

Помага при надуеност и запек

Бидејќи содржи калиум, чајот од банана е добра природна помош за надуеност, запек и грчеви.

Магнезиумот и калиумот ја помагаат цревната перисталтика, а со тоа и доброто варење.

Бананите содржат и диетални влакна кои го потиснуваат апетитот и го стимулираат метаболизмот.

Благодарение на ова, овој чај може да ви помогне и да ги изгубите вишокот килограми.

Го зголемува имунитетот

Бананата е богата со витамин Б6, кој помага во формирањето на црвените крвни зрнца и го зајакнува имунитетот.

Содржи и витамин Ц, кој го стимулира производството на бели крвни зрнца, како и витамин А, кој го спречува оксидативниот стрес и е особено добар за здравјето на очите.