Тој е еден од најздравите чаеви во светот: го штити срцето и крвните садови, ги топи камењата во бубрезите и го чисти црниот дроб

Фото: Pexels
16.830

Чајот од ѓумбир помага за проодност на дишните патишта, а неколку научни студии покажаа дека ѓумбирот е ефикасен против бактериите кои предизвикуваат некои респираторни инфекции. Сепак, позитивните ефекти на ѓумбирот врз здравјето не завршуваат тука.

Ретко посегнуваме по чај од ѓумбир, иако тој се смета за многу здрав. Има необична арома, која ја даваат бројни испарливи и неиспарливи материи, меѓу кои важна улога играат џинџеролите. Со право може да се каже дека е еден од најефикасните напитоци во лекувањето на болки во грлото, кашлица и бронхитис. Помага за проодност на дишните патишта. Неколку научни студии покажаа дека ѓумбирот е ефикасен против бактериите (Staphylococcus aureus и Pseudomonas aeruginosa) кои предизвикуваат некои респираторни инфекции.

Покрај тоа, чајот од ѓумбир е одлична помош против мачнини од различни причини, вклучително и оние кои се јавуваат за време на хемотерапијата. За луѓето кои страдаат од мачнини при патување, се препорачува да пијат чај од ѓумбир пред и за време на патувањето. Исто така, редовното уживање во него помага за здравјето на срцето и крвните садови со намалување на концентрацијата на ЛДЛ холестеролот и спречување на таложење на атеросклеротични наслаги.

Сепак, позитивните ефекти на ѓумбирот врз здравјето не завршуваат тука.

Поттикнува регенерација на црниот дроб, топи камења во бубрезите, раст и размножување на посакуваните бактерии во цревата, нормализирање на зголемената концентрација на шеќер во крвта, а исто така ги спречува несаканите промени во телото кои го придружуваат дијабетесот.

Како да се направи?

Состојки:

2 дцл вода

1 дцл кокосово млеко

¼ лажичка куркума

¼ лажичка рендан ѓумбир

Приготвување:

Ставете ја водата да се загрее. Кога ќе зоврие, додадете куркума и ѓумбир. Намалете ја топлината и вријте 7-10 минути.

Додадете го млекото и исцедете го чајот во шолја.

Подобрете го вкусот на чајот со додавање мед.

Доколку сте бремени или страдате од хронична или сериозна болест, консултирајте се со вашиот лекар пред да го консумирате.