Ако страдате од висок притисок, отфрлете ги овие навики

Фото: Unsplash
329

Ако имате проблем со крвниот притисок, правилната исхрана многу ќе ви олесни, а доколку ги отстраните овие четири утрински навики, ќе го доведете во нормала.

Малкумина се оние кои не се борат со крвниот притисок, особено со високиот крвен притисок.

Најчеста причина се генетиката, болест, лоша исхрана или седечки начин на живот и би било паметно да се држи под контрола.

Правилната исхрана многу ќе ви олесни, а доколку ги отстраните овие четири утрински навики, ќе го доведете крвниот притисок во нормала.

Сол

Некои од нашите омилени намирници за појадок може да бидат полни со сол без да го сфатиме тоа, а нутриционистите постојано предупредуваат дека зголеменото внесување сол во организмот може да го зголеми крвниот притисок.

Ејми Гудсон, нутриционистка, наведува дека некои сендвичи ќе содржат многу сол, што со текот на времето ќе влијае на крвниот притисок. Тој советува дека ако мора да јадете нешто што содржи сол, секогаш комбинирајте го со поздрава храна, како овошје или овесна каша.

Прескокнување на овошје и зеленчук

Една од навиките за која многумина не знаат дека е штетна е избегнување на овошје и зеленчук наутро. Според Клиниката во Кливленд, на возрасните им се советува да се обидат да го намалат крвниот притисок со јадење пет до девет порции овошје и зеленчук секој ден. Ако не започнете наутро, постигнувањето на целта може да биде малку потешко.

Практикување ригорозни диети

Многумина ќе претпостават дека доколку се придржуваат до строга диета можат да ослабат неколку килограми и на тој начин да спречат проблеми со високиот крвен притисок, но некои експерти велат дека треба малку да се внимава кога се во прашање рестриктивните диети.

„Барањето начини за брзо слабеење може да биде многу штетно за крвниот притисок. Истражувањата покажуваат дека бавното и паметно губење на тежината е поврзано со значително подобрување на крвниот притисок“, вели нутриционистката Рејчел Финре.

Шеќер

Нутриционистката Дејна Хунес вели дека шеќерот и преработената храна се намирници кои поттикнуваат воспаленија, а воспалителниот процес секако ќе влијае на зголемувањето на крвниот притисок.