Без овие зачини нема божиќни мириси: Научете како и каде да ги користите

Фото: Unsplash
196

Цимет, каранфилче, анасон, ванила и морско оревче се само дел од зачините кои ќе го внесат божиќниот дух во вашиот дом.

Кога ќе го замислите Божиќ, веројатно го чувствувате мирисот на колачите на баба ви или мајка ви во воздухот. За да си ја направите таа миризлива атмосфера сами, време е да го збогатите вашето готвење со најпознатите божиќни зачини и да започнете да ги создавате вашите нови миризливи спомени. Божиќ е навистина во воздухот.

Цимет
Веќе неколку пати пишувавме за сите придобивки од циметот, од фактот дека чајот од цимет може да го намали холестеролот, до фактот дека го балансира нивото на шеќер во крвта. Покрај неговите здрави ефекти, веруваме дека мирисот на цимет најпрво ве асоцира на Божиќ.

Овој зачин е главната состојка на божиќните колачиња, но и на вареното вино, што не би било тоа што е без цимет. Се добива од внатрешната кора на истоименото зимзелено дрво, која е извиткана во стапчиња. Иако има до 250 видови цимет, најпопуларни се цејлонскиот и касија.

Сепак, цејлонскиот се смета за нешто поздрав, па доколку имате можност да го користите во исхраната, подобро одберете го него!

Каранфилче
Каранфилчето е божиќен зачин кој изгледа како шајче, а веројатно ви е познато бидејќи вашите баби и мајки го користеле за украсување на портокалите. Самиот по себе има специфичен топол мирис кој ќе ве врати во детството.

Покрај тоа што се користи како зачин за колачи, се користи и во различни печива, ориз, грав и кисели зеленчуци. Каранфилчето е одлично за подобро варење, а се користи и за лекување на дигестивниот систем и респираторниот тракт, а познато е и како природен антиоксидант.

Може да се додаде и во варено вино за да се ослободи неговиот сладок вкус, а зачин е и на многу новогодишни колачи.

Морско оревче
Мускатното оревче е еден од омилените божиќни зачини и не е чудно со оглед на неговата арома и вкус. Одлично оди со различни јадења, солени и слатки, како и во чаеви, а одлично е и за нашето здравје доколку го користиме во минимални количини на дневна основа.

Освен штосе предлага додавање на морско оревче при крајот од печењето, може да се користи и за ароматизирање на разни супи, сосови и колачи – како во колачињата со ѓумбир. Можеби најпознатата употреба е токму во овие празнични колачиња кои можете да ги „залиете“ со варено вино и целосно да уживате во аромата. Исто така, морското оревче е одличен природен лек и афродизијак.

Кардамон
Кардамонот, како и ѓумбирот, често се додава во овие новогодишни и божиќни колачиња кои со него добиваат речиси лимонска арома. Во таквите десерти се користи мелен, а тоа ќе ја подигне вашата торта со портокал на сосема ново ниво. Пред употреба во солени јадења, кардамонот треба да се пропржи.

Овој зачин е одличен за маринади, особено за пилешко, додека оваа година можете да подготвите и леб со кардамон, традиционален норвешки рецепт, кој ќе ви донесе посебен празничен вкус. Кардамонот е и природен лек за проблеми со мокрењето, а го поттикнува апетитот и ја намалува покачената температура.

Ѕвезден анасон
Ѕвездениот анасон со самиот изглед буди празнично расположение. Со него можете да зачините и разни специјалитети, но треба да се користи во мали количини поради јачината на аромата.

Низ Европа, трендот е да се користи анасон во божиќните десерти, а со својот сладок вкус ќе ја подобри секоја овошна салата, компот, сладок леб и божиќни колачи и кекси. Покрај тоа, чајот од анасон ќе ви помогне при варењето, како и за проблемите со дишните патишта. Исто така, чајот од анасон е одличен за смирување на надуеноста по божиќната гозба.