Кафе со тиква, наместо десерт: Направете промени во попладневната рутина

Фото: Unsplash
264

Kога се пече тиква, треба да се искористи максимално и во сите можни варијанти. Затоа, меѓудругото, можете да направите и драстична измена во вашата рутина за пиење кафе после ручек. Почестете се со кафе кое е подобро од десерт

Есента има свои предности, а една од нив е тиквата чии љубители можат да ја консумираат во милион варијанти, па дури и со кафе и млеко. Кога ќе ја направите оваа комбинација ќе сфатите дека можеби нема да имате потреба од никаков друг десерт.

Можете сами да си подготвите пире од тиква и да го замрзнете во помали количини, на пример во садови за мраз.

Прилагодете го односот на зачините, видот на кафе и млекото, по ваш вкус.

Не ви препорачуваме да додавате шеќер, особено ако е тиквата доволно блага.

Состојки за едно кафе:

1 шолјичка млеко

2 лажици пире од тиква

малку екстракт од ванила

1/4 шолјичка кафе

прстофат цимет, прстофат ѓумбир, прстофат морско оревче, прстофат каранфилче.

Приготвување:

Направете го вашето омилено кафе. Промешајте го пирето од тиква, млекото и зачините и загрејте ги во лонче додека не стане врело. Измешајте го млекото во кафето и мешајте додека не стане пенесто.

Доколку сте вешти во подготовката на млечна пена, одозгора ставете малку пена и поросете со зачини.