Чудесен напиток од ѓумбир и магдонос за борба против воспалениja и болки

Испробајте го овој вкусен и чудотворен напиток…

0
377

Воспалителните процеси се тесно поврзани со разни хронични и автоимуни заболувања, како што се артритис и мултиплекс склероза. Сепак, она што го внесувате во организмот е силна заштита од болести, затоа треба да бидете многу внимателни при изборот на намирници.

„Тониците и супите со природни, антиинфламаторни состојки делуваат одлично на заштита на системот за имунитет и можат да му помогнат на телото побро да се опорави“, советува Мишел Симон, лиценциран доктор по натуропатија од Институтот за природна медицина во Англија.

Напиток од ѓумбир и магдонос

Докажано е дека магдоносот е активна состојка која влијае на намалување на воспалението кај артритис, а ѓумбирот се смета за многу добро антиинфламаторно средство што го стимулира варењето и ја смирува мачнината.

Како да го подготвите тоникот?

Ставете во блендерот:

  • 1 рака магдонос
  • 2 шолји спанаќ
  • 1 зелено јаболко
  • 1 лимон
  • 1 мала краставица
  • 2 стебленца целер
  • 1 парче ѓумбир со ширина од околу 1 см

Чувајте го во фрижидер и консумирајте помала шолјичка еднаш на ден приближно 8-12 недели.

Фото: Pexels