Јадете круши, ама не на гладно!

374

Без разлика на годишното време, крушите се богати со антиоксиданти, витамин Ц, калиум и диетални влакна. Сепак, избегнувајте да ги јадете на гладно

Тешко е да се сретне личност што не сака круши – благодарение на изобилството на сорти што се разликуваат едни од други по нијансите на вкус и сочност, секој може да најде овошје по свој вкус. Друга причина за почесто купување круши, покрај гастрономската, се и исклучителните здравствени придобивки.

Кога е добро да се јадат круши?

Секогаш! Според периодот на зреење, постојат летни, есенски и зимски круши, па „сезоната“ на овие плодови е многу долга. Без разлика на годишното време, крушите се богати со антиоксиданти, витамин Ц, калиум и диетални влакна.

Современите истражувања докажаа дека кога јадете круши…

Половината ви станува потенка

Крушите навистина ви помагаат да ослабнете – што е докажано од група научници од Државниот универзитет во Флорида. 40 мажи и жени на возраст меѓу 45 и 65 години учествувале во 12-неделното истражување. Оние кои редовно јаделе по две средни круши успеале да ослабат позабележително и значително од групата која пиела чаша напиток со споредлива калорична содржина. Научниците нагласуваат дека диететскиот ефект на крушата е резултат на нејзиното влијание врз метаболизмот, а не на намалување на внесот на калории.

Вашето варење се подобрува

Ова се должи на фактот дека крушите – особено нивните тврди сорти – се многу богати со диетални влакна и полифеноли, кои нежно ги стимулираат цревата. Со други зборови, оние кои јадат круши секој ден знаат за дигестивните проблеми само од втора рака.

Ризикот од дијабетес е намален

Докажано со големи студии спроведени во Соединетите Држави во периодот од крајот на осумдесеттите до раните 2000-ти, дека редовното консумирање на круши (и јаболка) значително го намалува ризикот од развој на дијабетес тип 2 кај луѓето од сите возрасни групи.

Дали крушите треба да се лупат?

Прашањето дали излупените круши се здрави често ги загрижува младите родители: се случува хранењето на децата со овошна каша да е генерално единствениот начин децата да јадат овошје. Нутриционистите имаат недвосмислен одговор: крушите и јаболката треба да се јадат со кората. Научниците открија дека во овој случај …

Вашето тело подобро се бори со оксидативниот стрес

Повеќето антиоксиданти во крушите се концентрирани во кората. Со лупењето се лишувате од прилично важен извор на овошни полифеноли, кои го штитат организмот од слободните радикали и го намалуваат оксидативниот стрес.

Вашиот имунитет станува посилен

Неверојатно е, но вистинито: единствениот витамин кој се наоѓа во крушите е витаминот Ц. Но, го има толку многу што само неколку плодови дневно барем три пати неделно целосно ќе ја покријат потребата на телото за аскорбинска киселина. Најголем дел од витаминот Ц е содржан во кората на крушата, па затоа не треба да се фрла.

Дали може да се јадат круши за време на диета?

Не само што е можно, туку и неопходно! Во 2003 година, научниците од Рио де Жанеиро спроведоа студија во која открија дека вклучувањето три круши во вашата дневна исхрана помеѓу три оброци може да ви помогне да изгубите тежина дури и без да го намалите внесот на калории.

Зошто не треба да јадете круши на празен стомак?

Причината е истата висока содржина на влакна, што ги прави крушите „помошници“ за варење. Факт е дека храната богата со груби влакна ја иритира слузницата на желудникот и цревата доколку се јаде на празен стомак. Ова може да предизвика болки во стомакот, грчеви и да ја зголеми природната подвижност на цревата.