Безалкохолен сок од грозје: Овој напиток од само три состојки е добар за варење, имунитет и за циркулаторниот систем

Фото: Pexels
581

Комбинацијата на овие состојки во сокот од грозје носи голем број здравствени придобивки.

Бидејќи летото завршува и сончевите денови постепено се претвораат во блага есен, сега е идеално време да го искористите богатството на зрелото грозје. Наместо само да ги јадете овие сочни бобинки, зошто да не пробате нешто ново и да направите освежителен сок од грозје?

Овој едноставен рецепт постигнува совршена рамнотежа помеѓу вкусот и хранливоста, обезбедувајќи ви вкусно и здраво освежување.

Богатство на хранливи материи
Грозјето е природно богато со антиоксиданти, вклучувајќи флавоноиди, антоцијани и ресвератрол. Овие соединенија играат клучна улога во заштитата на телото од оксидативен стрес, намалувајќи го ризикот од хронични болести, како што се срцеви заболувања и дијабетес.

Грозјето содржи и витамини Ц и К, калиум, влакна и природни шеќери кои даваат енергија.

Лимонот е одличен извор на витамин Ц, моќен антиоксидант кој го поддржува имунолошкиот систем, го поттикнува здравјето на кожата и му помага на телото да го апсорбира железото од храната. Лимонската киселина, исто така, може да помогне во одржување на здрава pH рамнотежа во телото.

Медот е природен засладувач кој освен што додава сладост, содржи и ензими, витамини и минерали. Антиоксидантите присутни во медот имаат антивоспалителни својства и го поддржуваат општото здравје. Исто така, може да овозможи олеснување при кашлица и настинка и да го поддржи здравото варење.
Комбинацијата на овие состојки во сокот од грозје носи голем број здравствени придобивки.

Зајакнување на телото
Богатството на антиоксиданти во грозјето и лимонот помага да се неутрализираат слободните радикали во телото, намалувајќи го ризикот од оксидативен стрес и слични болести.

Витаминот Ц од лимонот го зајакнува имунитетот, со што се зголемува отпорноста на инфекции и болести.

Ресвератролот од грозјето може да помогне во одржувањето на здравјето на срцето со поддршка на здрав крвен притисок и циркулација.
Влакната од грозјето го поддржуваат здравото варење, ја олеснуваат редовната столица и го поддржуваат балансот на цревната микрофлора.

Природните шеќери од грозјето обезбедуваат брза и одржлива енергија, што го прави овој сок одличен избор за освежување за време на активности.

Лесно се прави
Покрај тоа што е вкусен, овој сок е и одличен начин да го искористите максимумот од сезонското овошје.

Состојки:

4 чаши зрело црно или црвено грозје

сок од 1 лимон

2 лажици мед (по избор)

коцки мраз (по избор)

Приготвување:

Измијте го грозјето внимателно под ладна вода за да ги отстраните нечистотиите и пестицидите. Отстранете ги бобинките од стеблата.

Во голем миксер или блендер ставете ги измиените бобинки.

Исцедете го сокот од лимон и додадете го во миксерот со грозјето. Лимонот ќе го освежи вкусот на сокот и ќе обезбеди мала киселост што ќе ја избалансира природната сладост на грозјето.
Ако сакате, додадете мед за да ја подобрите сладоста на сокот. Медот ги носи и своите корисни својства и му дава дополнителна длабочина на вкусот.

Измешајте ги сите состојки. Ако сакате целосно бистар сок, можете да го процедите низ ситно сито за да ги отстраните семките и преостанатите лушпи.

Во чаши за сервирање ставете коцки мраз и секоја чаша наполнете ја со свежо подготвен сок од грозје.

Украсете ги чашите со парчиња свежо грозје или парчиња лимон за да додадете дополнителна визуелна привлечност.