Чај за „господин Паркинс“

Фото: Unsplash
280

Иако промените во исхраната сигурно нема да ја излечат Паркинсоновата болест, истражувањата сугерираат дека одредени стилови на исхрана може да ја забават прогресијата на болеста и да ги ублажат симптомите кај некои луѓе.

Многу природни лекови кои се користат за Паркинсонова болест се засноваат на претпоставката дека телото не може да произведе доволно природни невротрансмитери, па се прави обид да се зголеми нивото на допамин во телото, што на некој начин ги ублажува симптомите.

Секако, меѓу природните лекови секогаш има по некоја мешавина од чаеви која е од помош за одредена здравствена состојба.

За таа цел, како природен лек за Паркинсонова болест често се спомнува чајот направен од мешавина на имела, жалфија и маточина. Една лажица од смесата прелијте ја со литар врела вода, оставете да се излади половина час, процедете, засладете со мед, чајот пијте го во голтки во текот на денот.

Освен чајот споменат погоре, обично се споменуваат и куркума, зелен чај, гинко и кокосово масло.

Куркума

Куркумата содржи куркумин, компонента која може позитивно да влијае на луѓето кои страдаат од Паркинсонова болест. Наводно ја забавува прогресијата на оваа болест и ги ублажува симптомите поврзани со неа. Можете да го додадете во различни јадења како зачин или да го консумирате како чај.

Зелен чај

Докажано е дека зелениот чај има повеќекратни придобивки за организмот воопшто, особено поради антиоксидантите со кои е богат. Неговата популарност се должи и на тоа што може да се купи многу лесно, речиси во секој супермаркет, а неговото дејство е многу широко. Се смета дека една шолја дневно е доволна за да ги сфатите придобивките што ги дава зелениот чај.

Гинко билоба

Гинко билоба е многу популарна билка за поттикнување на здравјето на мозокот. Гинко билоба ја поттикнува циркулацијата и го спречува оштетувањето на невроните. За луѓето кои страдаат од Паркинсонова болест, здравата циркулација е еден од клучните фактори, бидејќи симптомите може да се влошат доколку до мозокот не стигне доволно кислород.

Кокосово масло

Кокосовото масло лесно се вклучува во исхраната бидејќи може да замени било која маснотија во исхраната, а корисно е затоа што го поттикнува здравјето на клетките и помага во нивната регенерација. Омега-3 масните киселини се секако поздрав избор од заситените масти бидејќи ја подобруваат функцијата на мозокот. Заедно со кокосовото масло, вклучете лосос, остриги, соја, ленено семе и други намирници за кои знаете дека се богати со омега-3 во вашата исхрана.

Исхрана

Иако промените во исхраната сигурно нема да ја излечат Паркинсоновата болест, истражувањата сугерираат дека одредени стилови на исхрана може да ја забават прогресијата на болеста и да ги ублажат симптомите кај некои луѓе.

Храната богата со антиоксиданти треба да го намали оксидативниот стрес во мозокот кој може да биде одговорен за менталната слабост поврзана со Паркинсоновата болест. Истражувањата главно се фокусираат на протеини, флавоноиди, антиоксиданти и добри бактерии.

За да го зголемите внесот на антиоксиданти во вашата исхрана, не заборавајте да го зголемите внесот на јаткасти плодови, вклучувајќи ореви, лешници, бразилски ореви, ф’стаци и други. Покрај јаткастите плодови, шумските плодови се сметаат за многу богат извор на антиоксиданти. Вклучете малини, капини, боровинки, брусница и други шумски плодови во вашата исхрана. Всушност, повеќето овошја и зеленчуци имаат антиоксиданти до одреден степен, па затоа доматите, пиперките, модрите патлиџани, спанаќот, блитвата и слично треба редовно да се најдат на вашата трпеза.

Одржувањето на здрава хидратација на телото е многу важно кога се справувате со Паркинсоновата болест. Постарите луѓе треба да внимаваат да пијат 6-8 чаши вода секој ден. Доволна количина на вода во телото е многу важна компонента за нормален живот со оваа болест.

За добро да се справите со Паркинсоновата болест, неопходно е да се направат некои промени во животниот стил.

Поминувајте повеќе време на отворено. Витаминот Д го штити телото од Паркинсонова болест и го забавува неговиот напредок, па свежиот воздух и сончевата светлина се важни сојузници за нормализирање на животот.
Вежбајте. Секоја форма на активност е корисна кај Паркинсоновата болест. Движењето помага за нормализирање на животот, но и го забавува напредокот на оваа болест.