Храна и природни лекови за покачениот холестерол и триглицеридите

Фото: Pixabay
535

Меѓудругите природни лекови и намирници за намалување на покачените нивоа на холестерол и триглицериди, се препорачуваат куркумата, каранфилчињата, комбинацијата на лен и јогурт…

Исхраната за висок холестерол често се наведува како одговор на прашањето како да се намали холестеролот и што да се јаде за висок холестерол.

Пред сè, треба да знаете дека не постои универзална исхрана за холестерол и триглицериди.

Имено, често се случува човек со низок ХДЛ холестерол да чуе од познаник или пријател дека постои нова „феноменална“ медицинска диета против холестеролот.

Сепак, диетата со висок холестерол кој одговара на сите не е ништо повеќе од уште една урбана легенда, бидејќи на секој поединец му е потребна лична диета.

Диетата со холестерол се состои од општи препораки за здрава исхрана и намален внес на заситени масти од храна од животинско потекло.

Бидејќи холестерол не постои во растенијата, проблемите со холестеролот се поврзани со храната од животинско потекло.

Токму затоа, сланината и холестеролот, како и јајцата и холестеролот (поточно жолчките) често се доведуваат во негативна врска, доколку се земаат во прекумерни количини.

Од друга страна, следниве намирници од растително потекло позитивно влијаат на регулацијата на нивото на холестерол во крвта:

Јаболков оцет за холестерол
Научна студија објавена во British Journal of Clinical Nutrition го разгледува јаболковиот оцет како лек за холестерол. Истражувачите откриле дека оцетот го намалува нивото на холестерол и триглицериди, па може да се каже дека за холестерол се препорачува да се пие јаболков оцет.

Рецепт: Совет за оние кои се прашуваат како да пијат јаболков оцет за холестерол е да испијат 1 лажица оцет измешан со вода наутро или едноставно да додадат јаболков оцет во својата салата.

Лек за холестерол од лимон и лук
Луѓето користат лимон и лук за холестерол уште од старите времиња. Витаминот Ц од лимонот ги зајакнува ѕидовите на крвните садови, додека лукот поттикнува опуштање на стврднатите крвни садови и отстранување на наслагите од нивната внатрешност.

Рецепт: За рецептот за природен лек за холестерол од лимон и лук, треба да исечете 40 чешниња лук на половина, да ги измешате со 2 литри свежо цеден сок од лимон и да пиете по 1 лажица дневно.

Чај од овес за холестерол
Овесот содржи бета-глукани, кои придонесуваат за намалување на маснотиите во крвта и намалување на лошиот холестерол (ЛДЛ) во крвта.

Рецепт: Овесниот чај за холестерол се приготвува со миење на една шолја кафе од нелупени зрна од овес, т.е. овесот се процедува, се прелива со 1 литар ладна вода, се вари додека не зоврие и се остава да се готви уште 10 минути на тивок оган. После тоа го оставате да отстои уште еден час, го процедувате и пиете без шеќер.

Покрај горенаведените намирници, за холестерол често се препорачува сурутка, како и сусам и јогурт.

Сурутка за холестерол
Причината зошто сурутката се препорачува за холестерол е во тоа што редовното консумирање на овој напиток го намалува артерискиот притисок, што го покажало и истражувањето спроведено на Универзитетот во Вашингтон.

Сусам и јогурт за холестерол
Сусамот и јогуртот за холестерол се исто така добра опција, бидејќи сусамот содржи голема количина на фитостероли, хемиски слични на холестеролот, па затоа се смета за моќен регулатор на нивото на маснотии во крвта.

Како природно да го намалите холестеролот?
Цела група прашања за холестеролот се занимава со темата како природно да се ослободите од холестеролот.

Овие прашања претежно се појавуваат во следните верзии:

Како природно да го намалите холестеролот во крвта?
Како да се намали холестеролот без лекови?
Како природно да се отстрани холестеролот?
Намерата зад овие прашања јасно покажува дека има луѓе кои се заинтересирани да користат природен лек за холестерол, т.е. маснотии во крвта.

Природните лекови за холестерол и триглицериди се познати од народната медицина, а вклучуваат храна која позитивно влијае на вашето здравје.

Ваквите природни, народни лекови против високиот (лош) холестерол и триглицеридите ги вклучуваат следните намирници:

Лен и јогурт за холестерол
Неколку студии покажаа дека секојдневното консумирање ленено семе може да го намали вкупниот холестерол и лошиот холестерол, поради што лененото семе се препорачува како природен третман на холестеролот.

Рецепт: Измешајте две лажици сирово ленено семе (мелено или не), со јогурт наутро и пијте на празен стомак.

Куркумата како лек за холестерол
Преглед на контролирани испитувања, објавен во Nutrition Journal во 2017 година, покажа дека куркумата или неговата активна компонента куркумин може да го намали вкупниот холестерол, триглицеридите и ЛДЛ.

Црвен ориз за холестерол
Ферментираниот црвен ориз е богат со монаколин-К, кој го блокира ендогеното производство на холестерол во црниот дроб со инхибиција на клучниот ензим во процесот на синтеза на холестерол.

Како и црвениот ориз, интергралниот мелен ориз исто така се користи за природно лекување на лошиот холестерол.

Целер и лимон за холестерол
Природниот лек за холестерол направен од лимон и целер, богат со витамини А, Б (Б1, Б2 и Б6) и Ц, го чисти организмот и го намалува нивото на холестерол и триглицериди во крвта.

Каранфилче за холестерол
Научна студија од 2006 година заклучила дека сите испитаници кои консумирале неколку грама каранфилче дневно покажале намалување на нивото на гликоза, триглицериди и лошиот (ЛДЛ) холестерол.

Мед и цимет за холестерол
Поврзана студија од 2006 година ги потврдила претходните истражувања кои покажале дека само 1/4 лажичка екстракт од цимет, земен двапати дневно, може да стимулира активност слична на инсулинот додека ги намалува нивоата на триглицериди, холестерол и гликоза за 10-30%.

Што се однесува до медот, дополнителните студии покажале дека флавоноидите во медот делуваат за да ја спречат оксидацијата на ЛДЛ, што доведува до заклучок дека медот и циметот можат да помогнат во намалувањето на штетните ефекти од високите нивоа на ЛДЛ холестерол.

Како да ги намалите триглицеридите со помош на природни лекови?
Претходно споменавме дека покачените триглицериди може да бидат резултат на лошата исхрана и одредени животни навики.

Затоа здравата исхрана е еден од факторите кои можат да ви помогнат да ги намалите холестеролот и триглицеридите.

Зголемените триглицериди полесно и побрзо се регулираат со помош на исхрана богата со здрава храна.

Во овој текст веќе наведовме природни лекови во вид на храна кои можат да го олеснат лекувањето на триглицеридите и холестеролот.

Затоа овде конкретно ќе наведеме храна која дополнително може да даде одговор на прашањето како да ги намалите триглицеридите со храна.

Најдобрите природни лекови за триглицериди вклучуваат:

Лосос
Сардини
Харинга
Туна
Маслиново масло
Витамин Б3
Ленено семе
Овес
Бадеми
Ф’стаци
Јаткасти плодови

Кој е најбрзиот начин за отстранување на триглицеридите преку исхрана?
Како што веќе објаснивме, исхраната е од клучно значење за триглицеридите, под услов да е здрава и да содржи многу растителна храна.

Зголемените триглицериди може да се намалат со комбинирање на внесот на здрава храна од растителна основа и избегнување на внесување храна која ги зголемува триглицеридите.

Различни студии, како што е ова истражување за позитивното влијание на целерот врз намалувањето на ЛДЛ и триглицеридите и зголемувањето на ХДЛ, доволно зборуваат за здравјето што растенијата можат да ви го обезбедат.

Сепак, без разлика кој природен лек за триглицериди го земате, неопходно е истовремено да се ограничи или целосно да се елиминира конзумирањето на храна која ви штети.

Ако имате покачени триглицериди, храната и пијалаците кои вашата исхрана не треба да ги вклучува вклучуваат:

Дополнителен (бел) шеќер
Газирани пијалаци
Храна богата со јаглехидрати
Транс масти
Алкохол
Колачи