Како да го намалите холестеролот? Не треба да се откажувате од консумирањето јајца?!

Фото: Freepik
359

Специјалистката за нутриционистичка медицина д-р Михаела Дол предупредува дека избегнувањето на сите намирници што содржат холестерол е неефикасно.
„Ако внесете помалку холестерол во вашето тело со ригорозно скратување на конзумацијата на јајца, вашето тело само ќе произведува повеќе холестерол, бидејќи му е потребен“, вели Дол.

Зборот „холестерол“ обично има негативна здравствена конотација. Тоа е еден вид липиди,

восочна супстанца слична на маснотии, која црниот дроб ја произведува природно и има многу

важни функции во телото: ги стабилизира клеточните мембрани, го поддржува производството на

одредени хормони и е неопходна за нормален развој на мозокот.

Не е секој холестерол ист. Два типа на протеини го транспортираат во и надвор од клетките.

Липопротеинот со ниска густина (ЛДЛ, познат и како „лош“ холестерол) придонесува за таложење

на маснотии во артериите, што може да резултира со срцеви заболувања и потенцијален мозочен

удар.

Липопротеинот со висока густина (HDL, т.н. „добар“ холестерол) враќа дел од холестеролот од

клетките назад во црниот дроб, кој го разградува и го исфрла од телото.

„За високото ниво на холестерол во крвта секогаш треба да се разговара со лекар“, вели д-р Улрих

Лауфс, раководител на одделот за кардиологија во Универзитетската болница во Лајпциг.

Кој е најдобриот начин за намалување на холестеролот?

Лауфс истакнува дека се лекува човекот, а не нивото на холестерол, па затоа мора да се земат

предвид сите други фактори на ризик за здравјето – како што се висок крвен притисок, дијабетес,

проблеми со бубрезите или прекумерна тежина.

Експертите предупредуваат дека прекумерната тежина не треба да се меша со

хиперхолестеролемија, што е медицинскиот назив за високо ниво на холестерол во крвта.

„Тоа се различни проблеми, иако доста се преклопуваат. „Некои слаби луѓе имаат високо ниво на

холестерол, а некои дебели луѓе имаат низок холестерол“, вели Лауфс, додавајќи дека високиот

холестерол често е наследен.

По разгледување на сите релевантни фактори, се донесува одлука да се препишат лекови за

намалување на холестеролот. Најчести се статините, кои го блокираат ензимот кој му е потребен на

црниот дроб за создавање на холестерол. Вообичаен несакан ефект на статините е болка во

мускулите.

Но, болката во мускулите не е нужно резултат на земање статини, бидејќи „и онака е честа појава во

средните и старите години“, вели Лауф.

„Девет од десет луѓе кои го пријавиле овој симптом би почувствувале болка дури и ако не го

земале овој лек“. Но, лековите не се единственото средство за намалување на холестеролот.

Д-р. Ен Флек, специјалистка по нутриционистичка медицина, вели дека правилните промени во

животниот стил можат да бидат алтернатива на терапијата со статини или барем да овозможат да

се зема помала доза.

Пред какво било лекување со статини, таа препорачува индивидуално приспособени промени во

животниот стил, првенствено во исхраната.

Не треба да се откажувате од консумирањето јајца

Црниот дроб произведува околу 80 отсто од холестеролот во телото, а остатокот доаѓа од храна од животинско потекло, како јајца, месо и путер.

Специјалистката за нутриционистичка медицина д-р Михаела Дол предупредува дека

избегнувањето на сите намирници што содржат холестерол е неефикасно.

„Ако внесете помалку холестерол во вашето тело со ригорозно скратување на конзумирањето на

јајца, вашето тело само ќе произведува повеќе холестерол, бидејќи му е потребен“, вели Дол.

Другите промени во исхраната се покорисни. Флек вели дека треба да вклучите растворливи влакна

во поголемиот дел од вашата исхрана, кои врзуваат големи количини на холестерол во цревата,

намалувајќи ја неговата апсорпција во крвотокот.

Бета-глуканот, главната компонента на растворливите влакна во овесните трици, го намалува

нивото на холестерол. Диететичарите пресметале дека треба да изедете околу 40 грама овесни

снегулки пред да се забележи позитивен ефект.

Флек исто така препорачува зголемен внес на омега-3 масни киселини. Масните риби и маслото од

алги се особено богати со омега-3 масни киселини EPA и DHA, кои се особено корисни за здравјето.

Тој додава дека исто така е важно да се консумираат што помалку транс масни киселини, па затоа е

подобро наместо сончогледово или пченкарно масло да се користи маслиново или масло од репка.

Никогаш не е доцна

Како општо правило, добра идеја е да се „приближите“ до медитеранската исхрана, т.е. зеленчук,

овошје, билки, јаткасти плодови, семки, мешунки, цели зрна и маслиново масло, додека

консумирате умерени количини на морска храна, живина, јајца и млечни производи. Црвеното

месо се консумира само повремено.

Клучот е да го одржувате дневниот внес на калории приближно на бројот на калории што ги

согорувате, вели Лауфс и советува „да не пушите“ и „да бидете физички активни“.

Никогаш не е доцна да ги направите овие промени во животниот стил. Дури и ако имате над 70

години, префрлањето на здрава исхрана базирана на растително потекло и почестото вежбање

може да донесат многу придобивки, забележува Дол и додава дека е сигурна дека многу луѓе би се

чувствувале многу подобро доколку повеќе вежбаат, внимаваат на исхраната и го изгубат вишокот

килограми наместо да земаат лекови.

Меѓутоа, ако покаченото ниво на холестерол не се намали и покрај сите напори што сте ги

направиле, време е да ја преиспитате вашата стратегија, да ја зајакнете или, во консултација со

вашиот лекар, да прибегнете кон лекови.