Како може водата од ориз да ви помогне да ослабнете?

Фото: Freepik
120

Ако ви треба сојузник за слабеење, пробајте ја оризовата вода. Полна е со витамини, минерали и антиоксиданти, но и со електролити и аминокиселини.

Ако сте на диета, водата од ориз е вистинскиот избор за вас.

Може да ви помогне да изгубите тежина, а нутриционистите тврдат дека има многу нутритивни придобивки и малку калории и го поттикнува варењето.

Лесно се подготвува – го готвите оризот, а потоа ја пиете водата.

Но, оризовата вода треба да се интегрира во секојдневната исхрана бидејќи го подобрува варењето, го хидрира телото и е одлична за кожата и косата.

Како да се готви?

Експертите препорачуваат да го оставите оризот потопен преку ноќ, добро да го измиете и дури потоа да го готвите 20-30 минути, додека водата не стане млечно бела. Ништо не додавајте.

Процедете го оризот, истурете ја водата во сад и оставете да се излади, а најдобро е да ја чувате во тегла со капак.

Можете да ја чувате во фрижидер до четири дена, а се препорачува да се пие 1-2 шолји дневно.

Но, пред да го направите ова, важно е да се консултирате со вашиот лекар за да одредите дали оризовата вода е погодна за вашата исхрана.

Хемиски состав на оризовата вода

Оризовата вода е полна со скроб кој останува во тенџерето по варењето на оризот.

Освен скроб, содржи и хранливи материи кои се одлични за организмот.

Богата е со витамин Е, магнезиум, влакна и цинк.

Богатата оризова вода содржи:

ферулинска киселина, која е моќен антиоксидант;

минерали: калиум, натриум, селен, магнезиум, силициум;

витамин Б, токоферол, биотин, аскорбинска киселина;

алантоин – има антиинфламаторно дејство;

скроб – ги обложува ѕидовите на желудникот, заштитувајќи го од ефектите на агресивните материи. И не содржи глутен.

Помага да ослабнете

Оризовата вода содржи и здрави јаглехидрати и може да му ја даде на вашето тело потребната енергија за тој ден.

Оризовата вода се користи и за слабеење бидејќи е одличен начин да се ослободите од несаканите килограми.
Ако сакате здрав пијалак со малку калории, тогаш можете да се одлучите за оризова вода.

Ова е нискокалорична алтернатива на засладените пијалоци.

Количината на калории зависи од видот на оризот што се користи, дали е варен или не и од тоа колку долго се варел.

Во просек, 100 мл оризова вода содржат околу 40-50 калории, под услов да не се додава шеќер.

Го помага варењето

Студијата објавена во Frontiers in Microbiology покажала дека скробот во оризовата вода помага во ублажување на дигестивните проблеми.

Скробот помага да се намали акумулацијата на маснотии и да се зајакне метаболизмот на мастите. Кога сакате да го подобрите варењето, вашето тело може поефикасно да ги користи хранливите материи од храната што ја јадете.

Оризовата вода исто така може да ги стимулира цревата.

Студиите сугерираат дека пробиотиците присутни во оризовата вода можат да имаат корисни и терапевтски ефекти врз гастроинтестиналниот тракт и обезбедуваат корисни ензими за цревната флора.

Поттикнува ситост

Чаша оризова вода помеѓу оброците ќе ви помогне подолго да се чувствувате сити.

Ова ја намалува можноста да јадете нездрави грицки помеѓу оброците.

Исто така, има здрава количина на јаглени хидрати и обезбедува многу неопходен поттик на енергија.

Ја одржува хидратацијата

Оризовата вода има важни електролити како што се калиум и магнезиум.

Ова ја прави природен навлажнувач.

Останувањето хидриран помага да се намали вашиот апетит, како и да се зајакне метаболизмот, велат експертите на Healthline.com.

Ги храни кожата и косата

Оризовата вода е богата со витамини, минерали и антиоксиданти кои можат да направат чуда за вашата кожа и коса.

Се користи како традиционален третман за убавина во многу азиски земји.

Можете да ја користите како тоник, нежно да ја втриете во лицето со памук или да ја користите како смирувачка купка, но и за иритирана кожа од сончање.

Третирањето на косата со оризова вода може да ја подобри нејзината сила, волумен и изглед. Амино киселините во оризовата вода имаат својства кои се корисни за обновување на оштетените фоликули на косата и спречување на нејзиното кршење.

По миењето со шампон, исплакнете ја косата со оризова вода за да ѝ го вратите сјајот.