Нектаринот ја штити бременоста, ја подобрува работата на срцето, видот и варењето

Фото: Pexels
163

Хранливите материи кои се наоѓаат во нектарините се одличен сојузник во превенцијата и ослободувањето од многу здравствени проблеми. Исто така, нектарините содржат многу витамини и минерали кои придонесуваат за здрава бременост и правилен развој на плодот.

Нектарината (лат. Prunus persica) е овошје кое припаѓа на истото семејство како праската и сливата. Долго време се веруваше во митот дека ова овошје е создадено со вкрстување на праска и слива. Меѓутоа, експертите од областа на агрономијата веруваат дека нектарината е всушност еден вид праска, која ги изгубила влакната поради природна мутација. Токму поради големата сличност со праската, таа популарно се нарекува праска со мазна кожа или гола праска.

Нектарината доаѓа од Кина, каде што се одгледува повеќе од 3.000 години. Оттаму се проширила во Централна Азија, а потоа во Европа и Америка. Најголемиот производител на нектарини е токму нејзината матична земја, Кина. Во Европа тоа се Шпанија, Франција, Грција и Италија. Нектарините зреат во јули или август, во зависност од сортата. Тие се разликуваат по бојата на месото, па затоа има жолти, бели и црвени сорти.

Лековито дејство на нектарините

Овие сочни, нискокалорични плодови можат да се пофалат со исклучително голем број на хранливи материи.

Полни се со витамини А, Ц, Е, К, Б1, Б2, Б3, Б6, Б9 (фолна киселина).

Тие се одличен извор на минералите калциум, калиум, магнезиум и фосфор.

Имаат висок процент на диетални влакна, како и бројни антиоксиданти, особено фенолни соединенија.

Хранливите материи кои се наоѓаат во нектарините се одличен сојузник во превенцијата и ослободувањето од многу здравствени проблеми.

Го штитат здравјето на срцето и крвните садови

Нектарината силно го поддржува здравјето на кардиоваскуларниот систем.

Антиоксидантите хлорогена киселина и антоцијани ја спречуваат оксидацијата на ЛДЛ-холестеролот и го намалуваат ризикот од формирање на наслаги на крвните садови.

Ова го спречува стврднувањето на артериите и ја подобрува циркулацијата.

Флавоноидите содржани во нектарините го намалуваат ризикот од развој на атеросклероза.

Го зајакнуваат имунитетот

Високиот процент на антиоксиданти содржани во нектарините го зајакнува имунитетот и ја зголемува одбранбената способност на телото.

Благодарение на силниот имунитет, телото полесно се спротивставува на разни инфекции и побрзо закрепнува од разни болести или повреди.

Го заштитуваат здравјето на очите

Лутеинот, изобилно присутен во нектарините, игра важна улога во одржувањето на здравјето на очите.

Научните истражувања покажаа дека адекватниот внес на лутеин кај децата во развој придонесува за формирање на здрав и нормален визуелен систем.

Исто така, според експертите, овој каротеноид го намалува ризикот од болести како макуларна дегенерација и нуклеарна катаракта.

Лутеинот делува и како филтер за сончева светлина кој ги апсорбира опасните УВ зраци и на тој начин штити од оштетување на видот.

Бета-каротинот придонесува и за зачувување на видот и спречува појава на слепило и ксерофталмија.

Го подобрува варењето

Поради високата содржина на влакна, нектарината може да биде одличен сојузник во одржувањето на здравјето на дигестивниот систем.

Влакната од нектарината придонесуваат за добро функционирање на цревата, го стимулираат нивното празнење и се борат со проблеми како што се гастритис, запек и чиреви.

Влакната ги чистат и апсорбираат токсините кои се насобрале на ѕидовите на цревата и помагаат да се елиминираат од телото.

Така, тие помагаат да се исчистат цревата, а со тоа и целиот организам од токсините.

Помагаат при слабеење

Нектарините се нискокалорично овошје, идеално за диета. 100 грама нектарини содржат само 44 калории.

Сите знаеме дека режимот на исхрана може да му наштети на здравјето ако телото не е обезбедено со потребните хранливи материи.

Токму затоа ова овошје е идеално за пополнување на менито за исхрана – содржи малку калории и е богато со хранливи материи.

Влакната од нектарините придонесуваат и за одржување на оптимална телесна тежина бидејќи го исполнуваат желудникот и даваат чувство на ситост.

Благодарение на соединенијата како антоцијани, катехини и хлорогена киселина, ова овошје може да биде корисно во лекувањето на дијабетес и болести на срцето и циркулаторниот систем.

Го заштитуваат здравјето на кожата

Витаминот Ц, лутеинот и бета-каротинот кои се наоѓаат во нектарините ќе обезбедат добро здравје и убава кожа.

Лутеинот ја штити кожата од оштетувања предизвикани од слободните радикали, а неодамнешните истражувања покажуваат дека е исклучително ефикасен во спречување на изгореници на кожата.

Витаминот Ц ја поттикнува синтезата на колаген, ја стимулира регенерацијата на кожата и ја зајакнува нејзината отпорност.

Бета-каротенот, провитамин на витаминот А, игра важна улога во заштитата на клетките на кожата од оштетување предизвикано од УВ зраците.

Ја одржува кожата влажна, мека и мазна, го спречува предвременото стареење и се грижи за создавање на нови клетки на кожата.

Фосфорот се грижи за нормалното функционирање на клетките и ткивата, а особено е важен за зачувување на здравјето на коските и забите.

Ја штитат бременоста

Нектарините содржат многу витамини и минерали кои придонесуваат за здрава бременост и правилен развој на плодот.

Посебен акцент има на фолатите кои се неопходни за спречување на развојот на дефекти на невралната туба како и за нормален раст и развој на мозокот, мускулите, крвните садови, коските и забите на детето.

Калиумот го спречува грчењето на мускулите кај трудниците, помага во одржување на оптималниот крвен притисок, се грижи за балансот на електролитите и искористувањето на енергијата од виталните хранливи материи како што се мастите, протеините и јаглехидратите.