Протеински палачинки: Имаме три рецепти кои ќе ви обезбедат енергија и ќе спречат прејадување подоцна во текот на денот

Фото: Pexels
277

Нутриционистите одамна се согласни дека квалитетниот појадок треба да биде богат со протеини и да спречи прејадување подоцна во текот на денот.

Протеините се меѓу најважните материи во нашето тело, тие секојдневно го снабдуваат со енергија за работа, ги хранат и обновуваат нашите клетки и се главен извор на елементи за градење мускули, крв, коса, кожа, нокти и внатрешни органи, вклучувајќи ги и виталните, како што се срцето и белите дробови.

Нутриционистите одамна се согласни дека квалитетниот појадок треба да биде богат со протеини и да спречи прејадување подоцна во текот на денот.
Затоа е добро во утринскиот оброк да вклучите храна богата со протеини, што можете да го направите преку еден од најпопуларните оброци – палачинките.

Протеински палачинки – рецепти

Кога правите протеински палачинки, можете да користите свежа храна која сама по себе е богата со протеини, а професионалните и рекреативни спортисти често ги заменуваат овие намирници со протеини од млечна сурутка, т.н. протеини од сурутка.

Палачинки од банана
Бананите се еден од најздравите видови овошје – содржат многу протеини, витамини и растителни влакна. Овој здрав рецепт за палачинки од банана е многу едноставен, бара малку состојки и има неверојатен вкус.

Состојки:
1 банана
2 јајца
цимет.
Приготвување:
Бананата убаво изгмечете ја со вилушка, додадете две претходно изматени јајца и зачинете со прстофат цимет.
Се пече во тавче со малку масло како обични палачинки.
Добиената смеса ќе биде густа, па палачинките ќе бидат подебели и помали, како класичните американски палачинки.

Протеински палачинки со овесни снегулки
Овој рецепт вклучува храна богата со хранливи материи, а резултира со многу вкусни и заситни палачинки кои се погодни и за дијабетичари.

Состојки:
250 гр овесни снегулки
3 изматени белки
1 лажичка прашок за пециво
прстофат цимет
малку вода.
Приготвување:
Измешајте ги состојките во голем сад додека не се изедначи смесата. Додавајте вода малку по малку додека не ја добиете саканата конзистентност.
Потоа испечете ги како обични палачинки на малку масло или путер.
Послужете топло со незасладен џем или свежо овошје.

Протеински палачинки со урда или немасно сирење
Овој рецепт има малку повеќе состојки, но е богат со протеини и хранливи материи кои ќе ве држат сити речиси цел ден.

Состојки за смесата:
100 гр овесни снегулки
2 јајца
100 гр посно сирење
1 банана
1 лажичка прашок за пециво
50 мл бадемово млеко
малку масло.
Состојки за прелив:
4 лажици путер од бадем
2 лажички мед
4 лажици грчки јогурт
1 шолјичка зрна од калинка.

Приготвување:
Изматете ги состојките за смесата со миксер додека не добиете густа, еднолична смеса. Ако смесата ви изгледа премногу густа за печење, додадете уште бадемово млеко.
Во посебен сад измешајте ги зрната од калинка и путерот од бадем.
Палачинките се пржат на средна температура со малку масло, околу три минути, додека на површината не почнат да се создаваат мали меурчиња. Кога палачинката ќе добие златна боја, тоа значи дека е доволно печена.
На печената палачинка ставете ја смесата од путер од бадеми и калинка, прелијте со малку мед и грчки јогурт.
Послужете ги свежи и топли и уживајте во вкусен и здрав појадок!