Вкусна и здрава комбинација од куркума, мед, кокосово масло и црн пипер

486

Наместо путер, мачкајте на леб од оваа смеса за чии состојки велат дека се нова надеж за болните од Алцхајмер, но се одлични и во борбата против ракот.

Ракот на дебелото црево е еден од најчестите видови на рак кој секоја година ги одзема животите на милиони луѓе од целиот свет! Затоа, превентивно подобрете го својот начин на исхрана. Група на истражувачи потврдиле дека една моќна комбинација може да убие 93% од клетките на ракот на дебелото црево за само 2 месеци!

Иако тоа звучи неверојатно, кокосовото масло во комбинација со куркума се користи од страна на кинеските исцелители уште од древни времиња, за лекување на голем број тешки болести. Куркума со кокосово масло и малку црн пипер се консумира во Индија, Кина и Јапонија на ист начин на кој ние јадеме на пример, путер и мед.

Неодамнешна студија спроведена од група истражувачи открила дека лауриновата киселина елиминира речиси 93% од клетките кои предизвикуваат рак на дебелото црево и тоа само по два месеци редовна употреба. А токму кокосовото масло е богато со лауринова киселина, која е практично, речиси половина од содржината на кокосовото масло.

А со оваа комбинација од кокосово масло, куркума, црн пипер и мед ќе добиете вистинска бомба, здрава и моќна, решение за многу здравствени проблеми. Патем, повкусна и од еурокрем.

Еве како да ја направите:

Земете чиста стаклена тегла и помешајте внатре 2-3 лажички куркума во прав, 1 лажица мед, 1 лажица кокосово масло и малку црн пипер. Измешајте се убаво и оставете го да постои малку за да може поубаво да се мачка. Оваа количина е доволна за вашиот појадок во следните 3 дена.