Што може најлошо да се случи ако се прејадете со јаткасти плодови?

Фото: Unsplash
360

Дали е здраво да се јадат јаткасти плодови секој ден? Може да биде, но постојат три различни начини на кои прејадувањето јаткасти плодови може негативно да влијае на вашето здравје. Еве што треба да имате на ум.

Веќе знаете дека јаткастите плодови се исклучително здрави. Оваа крцкава закуска е поврзана со подобро здравје на срцето, намалување на холестеролот, па дури и со губење на тежината.

Јаткастите плодови се богати со протеини, влакна, здрави масти, витамини, минерали и антиоксиданти. Нутриционистот Џерлин Џонс за Prevention вели дека тие можат да помогнат во зголемувањето на енергијата, па дури и да играат улога во долговечноста. Плус, лесно се јадат сами или се вградуваат во различни оброци, поради што никогаш не треба да се чувствувате лошо ако посегнете по овие вкусни супер закуски. Но, ако ги јадете често и во големи количини, има неколку потенцијални проблеми.

Џонс предупредува дека е лесно да се јадат премногу јаткасти плодови, особено затоа што се лесни за грицкање. Тој додава дека повеќето луѓе не се држат до препорачаната дневна количина, истакнувајќи дека околу 1/4 од шолја чај е добра мерка за вистинската порција. Џонс мисли дека е добро да следите колку јаткасти плодови јадете секој ден.

Значи, дали е здраво да се јадат јаткасти плодови секој ден? Може да биде, но постојат три различни начини на кои прејадувањето јаткасти плодови може негативно да влијае на вашето здравје. Еве што треба да имате на ум.

Тие можат да доведат до зголемување на телесната тежина

Бидејќи јаткастите плодови се многу заситувачки, тие можат да ви помогнат да изгубите тежина, но само ако консумирате умерена количина на јаткасти плодови. Ако јадете повеќе од 1/4 чаша дневно, може да почнете да добивате тежина. Џонс објаснува дека тоа е затоа што јаткастите плодови се калорични, што значи дека содржат повеќе енергија по грам од многу други намирници. На пример, околу 28 грама бадеми содржат околу 160 калории, па дури и ако само ја удвоите вашата порција, ќе внесете 320 калории за ужина. Ова може да резултира со зголемување на телесната тежина ако не ги броите дополнителните калории што ги внесувате во текот на денот.

Меѓутоа, ако сакате јаткасти плодови и не внесувате дополнителни калории со урамнотежена исхрана, не би требало да имате премногу проблеми. На пример, ако јадете нискокалорична салата и сакате да ја збогатите со јаткасти плодови бидејќи во спротивно нема да ве засити, задолжително додадете неколку бадеми во порцијата.

Гасови, надуеност и проблеми со варењето

Ако некогаш сте почувствувале надуеност или гасови откако сте јаделе јаткасти плодови, не сте единствените. Ова е вообичаен несакан ефект бидејќи јаткастите плодови содржат фитати и танини, соединенија кои го отежнуваат варењето. А нутриционистот Алан Р. Габи додава дека консумирањето премногу маснотии, кои ги има во изобилство во јаткастите плодови, може да доведе до дијареа за краток временски период.

Како да ги спречите овие непријатни проблеми? Држете се до препорачаната дневна количина на јаткасти плодови или посегнете по изникнати јаткасти плодови. Нутриционистката Лили Николс објаснува дека ваквите јаткасти плодови полесно се варат.

Премногу бразилски ореви може да предизвикаат труење со селен

Бразилските ореви се природно богати со селен, а само шест до осум од овие јаткасти плодови содржат речиси 10 пати повеќе селен од препорачаната дневна количина, која вообичаено е 55 микрограми. Труењето со селен може да ги направи вашите нокти кршливи, да предизвика непријатен мирис, па дури и да предизвика болки во мускулите и зглобовите. Сепак, преоптоварувањето со селен е специфично за бразилските ореви, така што не мора да се грижите за овој проблем кога јадете други видови јаткасти плодови.

„Ако јадете само минимална количина бразилски ореви, не мора да се грижите за вишокот селен во вашето тело“, вели Џонс. Таа препорачува до четири бразилски ореви дневно, а оваа количина можете да ја јадете секој втор ден за секој случај.

Најдобар начин да ги решите сите овие проблеми е да внимавате на количината на јаткасти плодови што ја јадете. Ако понекогаш имате тенденција да се прејадете, Џонс препорачува да започнете да следите колку точно сте изеле. Можете исто така да ја измерите количината за да ја одржите контролата врз вашата порција.

Бидејќи сите совети се базираат на тоа дека треба да се ограничи количината на изедени јатки, оставаме на вас, да поработите на самоконтрола. Иако не знаеме баш како е тоа изведливо ако некој баш се навлече на грицкање јатки. Веројатно е ова слично на онаа препорака за јадење само неколку коцки чоколадо на ден. На тема на чоколадото имаше и една шега, па велеа, „кои се тие што можат да застанат на 2-3 коцки чоколадо?! Некоја секта ли се, што се? За некои од нас, исто е и со кикиритките.