И зеленчукот треба да се јаде со усул! Еве кои зеленчуци можат да направат повеќе штета отколку корист

Фото: Pexels
511

Иако здрави, одредени зеленчуци можат да ни нанесат повеќе штета отколку добро, доколку не внимаваме на количината што ја внесуваме.


Зеленчукот е меѓу најздравите намирници, а оние кои се грижат за здрава исхрана го консумираат секојдневно.

Сепак, постојат зеленчуци кои можат да ни направат повеќе штета отколку корист и на нив би требало да обрнеме внимание.

Всушност, сѐ треба да се јаде умерено, а според лекарите има зеленчук со кој треба да бидеме повнимателни, без разлика колку го сакаме.

Конзервиран грашок

Нутриционистите веруваат дека три до четири лажици конзервиран грашок дневно се доволни.

Ако овие бројки се надминат, може да дојде до тешко создавање на гасови поради изобилството на пурини, инхибиција на производството на ензими и масна дистрофија на црниот дроб.

Постарите луѓе треба да избегнуваат конзервиран грашок бидејќи пуринската киселина може да се задржи во мускулите, што ќе предизвика непријатна болка.

Покрај тоа, конзервираниот грашок не е погоден за пациенти со заболувања на панкреасот, бидејќи содржи многу шеќер и сол.

Исто така, не треба да го јадете доколку имате проблеми со гастроинтестиналниот тракт, гихт, холециститис, гастритис и чиреви.

Зелениот грашок може да предизвика надуеност кај секој човек, па затоа е подобро да не го злоупотребувате.

Ова особено се однесува на мали деца, бремени жени и доилки.

Компир

Компирите содржат многу калиум, како и соланин и скроб.

Ако компирот се чува долго време, дел од скробот се разложува на гликоза, фруктоза и други едноставни јаглехидрати.

Сто грама компир има 75 калории. Ако јадете компири секој ден, може да добиете до килограм телесна тежина за една недела, во зависност од нивото на физичка активност и општиот внес на калории.

Цвекло

Цвеклото го подобрува варењето и го намалува нивото на лошиот холестерол во крвта, но содржи многу шеќер, па дијабетичарите треба да ја ограничат неговата потрошувачка.

Оние кои страдаат од или се склони кон остеопороза, исто така, треба да избегнуваат да јадат цвекло бидејќи ја попречува апсорпцијата на калциум.

Цвеклото содржи и големо количество калциум оксалат, па пациентите со уролитијаза треба да бидат внимателни кога го користат.

Кај луѓето со гастритис, може дополнително да ја зголеми киселоста на желудникот и да ги интензивира симптомите.

Зелка

Лекарите препорачуваат исклучување на зелката од исхраната доколку имате гастроинтестинално пореметување, болест на тироидната жлезда или чир.

Кај лицата со нарушено функционирање на панкреасот и недостаток на ензими, свежата зелка може да предизвика надуеност, непријатност и болка во цревата.

Препорачаната порција за здрав возрасен човек не е повеќе од 150 грама дневно.

Модар патлиџан

Соланин се акумулира во кожата на модриот патлиџан, па затоа мора да се отстрани пред употреба.

Пулпата од модар патлиџан содржи и штетни материи кои поттикнуваат зголемување на количината на оксална киселина во телото, што може да предизвика формирање на камења во бубрезите.

Треба да се консултирате со вашиот лекар околу јадењето модар патлиџан ако имате колитис, холециститис, камења во бубрезите, тежок артритис или ниско ниво на железо.