Никогаш повеќе не треба да фрлите ни трошка храна: апликација за готвење со рецепти за сѐ

Фото: Pexels
535

Одберете ги состојките што ги имате во фрижидер, замрзнувач или во кујнскиот плакар, па препуштете му се на ова „чудо“ кое ќе ви понуди изводливи рецепти

Во последните неколку години на интернет редовно се појавуваат апликации кои се рекламираат како спас за домашниот буџет, бидејќи лесно ги комбинираат достапните состојки во јадења што можеме да ги подготвиме. Меѓутоа, доколку ги отвориме и „загребеме“ малку подлабоко, брзо ќе сфатиме дека се работи за половични решенија, кои – или не ги вклучуваат сите намирници, или не нудат рецепти за она што го имаме на располагање…

Но, тоа не е случај со SuperCook. Оваа апликација која ја користат повеќе од милион луѓе ширум светот и има висока оценка од 4,6 на Google Play Store, воодушевила многумина.

Со нејзина помош можете лесно да ги искористите остатоците од фрижидерот.

Не е важно дали имате само две или повеќе од десет состојки што сакате да ги вклучите во вашиот оброк, SuperCook ги организира рецептите така што ќе го искористите оптимално она што го имате, се разбира, за да фрлате што е можно помалку храна.

И сè функционира многу едноставно. Ги избирате намирниците што ги имате, а тие се поделени во категории: од зачини, до месо, риба, зеленчук, овошје, млечни производи, јаткасти плодови, масло и маснотии, вино итн., а потоа апликацијата ви предлага изводливи рецепти за што е можно помалку фрлање на храна.

Бидејќи сме едни од оние кои мислат дека е проблем што го фрламе вишокот храна, ова решение изгледа идеално за сите вас кои се борат со истиот проблем.

Имено, оваа апликација, која е достапна и во десктоп верзија, функционира дури и ако внесете само една намирница. Единствените намирници на кои апликацијата смета дека би морале да ги имате се: сол, црн пипер и вода.

Така, без разлика дали имате една или десет различни намирници дома, SuperCook составува рецепти за оптимално да го користите она што го имате во фрижидер, замрзнувач или во плакарот, сѐ со цел да фрлате што помалку храна. Кога ќе изберете што ви е достапно, можете точно да одредите што сакате од оброкот, дали тоа треба да биде појадок, ручек, десерт, ужина.

Затоа, доколку имате проблем со фрлањето на вишокот храна, бидејќи понекогаш едноставно немате идеја што да готвите со она што го имате во кујната во тој момент, задолжително означете ја оваа страница. Достапен е на англиски јазик, но веруваме дека ќе ви биде лесно, бидејќи вреди да се потрудите – освен што ќе ви заштеди пари со користење на сè што веќе сте го платиле, исто така ќе ве спречи да одите на ново купување кога ќе можете веќе со вашите постоечки намирници да подготвите хранлив оброк.