Природни лекови против згрутчување на крвта и стврднување на крвните садови

Фото: Pexels
906

Стврднувањето на крвните садови и згрутчувањето на крвта се сè почест проблем кај светската популација.

За жал, на многу луѓе со кардиоваскуларни заболувања, како што се длабока венска тромбоза или срцева аритмија, им се препишуваат антикоагуланси за разредување на крвта за да се спречи срцев или мозочен удар. За жал, долготрајната употреба на овие лекови може да доведе до прекумерно крварење и други лоши здравствени последици.

А стврднувањето на крвните садови и згрутчувањето на крвта се сè почест проблем кај светската популација.

Ова е причината зошто сè повеќе и повеќе луѓе бараат безопасни природни алтернативи. Погледнете кои намирници и зачини можат да ви помогнат да го решите проблемот со густата крв и згрутчувањата.

8 природни лекови за разредување на крвта

Каенски пипер

Каенскиот пипер содржи супстанца наречена салицилат, која делува против формирање на згрутчување на крвта или тромбоза.

Покрај тоа, овој зачин вклучува и моќен капсаицин, кој ги намалува липидите во крвта и помага при слабеење.

Ова е важно со оглед на тоа што знаеме дека дебелината значително го зголемува ризикот од срцев и мозочен удар, како и дијабетес.

Куркума

Дали знаевте дека секојдневното консумирање куркума го постигнува истиот ефект како и земањето антикоагуланси?

Неговата важна медицинска состојка куркумин го инхибира, односно го спречува дејството на тромбинот, кој игра важна улога во коагулацијата на крвта.

Ѓумбир

Ѓумбирот, исто како и куркумата, станува сè попопуларен природен лек. Една од лековитите улоги што ја има ѓумбирот е тоа што делува како антикоагулант.

Исто како каенскиот пипер, ѓумбирот содржи и салицилат, кој спречува тромбоза.

Салицилатот, покрај тоа што има умерен антикоагулационен ефект и може да спречи венска тромбоза, не го зголемува ризикот од прекумерно крварење како што е случајот со фармацевтските лекови.

Лук

Кога станува збор за лековитите ефекти на лукот, навистина можеме да имаме само пофални зборови. Овој фантастичен природен антибиотик и лек речиси и да не се споредува.

Добрата вест е што овој интензивно миризлив зачин го спречува и формирањето на згрутчување на крвта.

Цимет

Меѓу природните антикоагуланси, незаменлив е ароматичниот цимет.

Токму овој зачин содржи кумарин, кој делува против тромбоза, па дури се користи и во производството на лекот варфарин.

Едноставно додадете прстофат цимет во вашите оброци, здрави десерти или пијалаци (особено во зимските).

Витамин Е

Истражувањата покажаа дека витаминот Е, исто така, делува против формирањето на згрутчувањата со разредување на крвта.

Со консумирање на храна која содржи витамин Е или со земање додатоци во исхраната со овој антиоксидант, можете да спречите болести на срцето и крвните садови.

Вклучете храна богата со витамин Е во вашето мени што е можно почесто, како што се авокадо, спанаќ, брокула, манго, бадеми и семки од сончоглед.

Етерично масло од смиљ

Иако ова растение се поврзува главно со убавината на кожата, нејзиното есенцијално масло, нанесено на кожата, има и вазорелаксирачки ефект.

Тоа значи дека ги опушта крвните садови и помага во намалување на крвниот притисок.

Забелешка:

Доколку земате фармацевтски лекови, под надзор на лекар, постепено намалувајте ја нивната доза и внимавајте на исхраната и постепено воведувајте природни антикоагуланси.

Вежбање

Не можеме доволно да ја истакнеме важноста на секојдневното движење и физичката активност, не само за здравјето на крвните садови, туку и за целокупното здравје на организмот.

Секојдневното вежбање и пешачењето ќе го балансираат вашиот крвен притисок, ќе ја подобрат циркулацијата и чувствителноста на инсулин.

На овој начин значително ќе го намалите ризикот од згрутчување на крвта и тромбоза.