ТРЕНД

За 30 пластични шишиња – еден билет за јавен превоз

Италијанската престолнина почнало 12-месечен период под името „Ricicli + Viaggi" (Рециклирај + Патувај) на три станици во подземната железница. Програмата им овозможува за секое пластично...

ГОТВАМ И СЛИКАМ

ШЕФ

Готвачот Марио нема поим од готвење, но затоа актерот Васил е...

Васил Зафирчев е постојано ангажиран во матичниот театар „Јордан Х.К-Џинот“ од Велес, но и на театарските сцени надвор од државата и на бројни фестивали...

КОЛУМНА

ХРАНАТА ЛЕК

Што препорачува СЗО како превенција од деменција?

Деменцијата напаѓа 50 милиони луѓе ширум светот, а во објавените насоки, Светската здравствена организација ги презентирала првите препораки за намалување на ризикот од деменција...

Знаете ли зошто се сливите добри за слабеење?

Искористете ја сезоната и уживајте во сливите кои се лек против многу болести. Тие се еден од најстарите народни лекови за регулирање на варењето....

Време е за сливи, свежи, ама и за мармалад

Сливите се нискокалорично овошје и има богати нутритивни својства: витамин Ц, витамин Б6, бакар, витамин Б2, витамин Б3, витамин К, магнезиум, железо, калциум и...

Ако јадете печурки секој ден, ризикот од рак се намалува за 64 отсто

За вегетаријанците и веганите, печурките претставуваат важна замена за месните производи поради протеините кои ги содржат. Но за да внесете довопно протеини, наместо месо...

ДЕТСКО МЕНИ

ДИЕТИ

РЕСТОРАНИ